Nagrody 22. EFFD dokumentART 2013

NAGRODY PRZYZNANE PRZEZ MIĘDZYNARODOWE JURY

 

Nagroda Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

American Dreamer 
R: Thomas Haley
FR 2012
 
Film ten w antropologiczny sposób ukazuje esencję patriotyzmu i jego różne formy. Autor komunikuje swój przekaz taktownie, pozwalając obrazom, dźwiękom oraz charakterowi głównego bohatera opowiedzieć całą historię. Prawda, jaką zyskuje dzięki głównemu bohaterowi zasługuje na wyróżnienie. Jako że film jest o patriotyzmie w światowym „supermocarstwie” - Stanach Zjednoczonych – ma on jeszcze silniejszy wydźwięk ukazując ten temat. Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego otrzymuje Thomas Haley za film „American Dreamer”.
 

 

------
 

Nagroda Latücht Ministerstwa Edukacji, Nauki i Kultury Meklemburgii-Pomorza Przedniego

Maria 
R: Claudiu Mitcu
RO 2013
 
W tym spokojnym i osobistym filmie widz umieszczony jest w intymnym otoczeniu, gdzie ma przywilej być bliskim świadkiem zarówno śmierci jak i życia, które rozgrywają się w pełnej spokoju harmonii, w towarzystwie miłości, nadziei i humoru. Wynikiem tego jest subtelny, pełen szacunku i szczerości obraz filmowy, który pozostaje z widzem jako cenne wspomnienie na długo po napisach końcowych. Nagrodę Latücht Ministerstwa Edukacji, Nauki i Kultury Meklemburgii-Pomorza Przedniego otrzymuje Claudiu Mitcu za film „Maria”.
 
 
------
 

Nagroda Miasta Neubrandenburg

Out of Frame / Titloi Telous
R: Yorgos Zois
GR 2012 

 

Jury wręcza Nagrodę Miasta Neubrandenburg autorowi tego filmu za jego czystą formę i niejednoznaczność. Jest to pozornie cichy film, choć puste fasady monolitycznych billboardów niemalże wykrzykują historię kraju przeżywającego kryzys. Nagrodę Miasta Neubrandenburg otrzymuje Yorgos Zois za kunszt produkcji filmu „Out of Frame”.
 
 
------
 

Nagroda Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

The Race / La Course
R: Jean-Michel Rolland 
FR 2013 

Konie poruszające się po obwodzie jako bezkształtna masa. Z początku bezdźwięcznie, masa ta skacze i szybuje poprzez tor przeszkód. Nagle, znienacka, jak burza z piorunami pojawia się dźwięk, który ryczy i pędzi i uderza masą po naszych źrenicach. „The Race” reżyserii Jean-Michel Rollanda to postmodernistyczny hołd Muybridge'owi i jego fotograficznej sekwencji ruchu galopującego konia. Muybridge, klatka po klatce, poddaje analizie naturę, energię i moc. „The Race” łączy to wszystko cyfrowo, zespala płaszczyzny wizualne, dodaje dźwięk oraz siłą wyrzuca legendarną serię analogową Muybrigde'a w erę kina cyfrowego. To zrobiło na nas wrażenie precyzją, inteligencją i kunsztem.

 
 
-------
 

Wyróżnienie

A great disorder under heaven / Un gran desorden bajo el cielo
R: Ivan Garcia
SP 2013 
 
Film ten zrobił wrażenie na jury dzięki jego epickiej skali oraz pomysłowemu artyzmowi. Jest to wielopłaszczyznowe dzieło zespalające różne materiały i elementy, zarówno fikcyjne jak i prawdziwe, w sposób precyzyjny oraz przenikliwie emocjonalny. Reżyser maluje znakomity portret kraju i jego ludności w głębokim kryzysie moralnym, filozoficznym i egzystencjalnym. Nasze Wyróżnienie otrzymuje reżyser Ivan Garcia za film „A Great Disorder Under Heaven”.
 

 

------

 

Nagroda „Findling” Regionalnego Stowarzyszenia Komunikacji Filmowej Meklemburgii-Pomorza Przedniego

2000 m2 mit Garten 
R: Tama Tobias-Macht
DE 2012
 
 
------
 

NAGRODY STUDENCKICH JURY

 

Nagroda Jury Studenckiego ufundowana przez Uniwersytet Szczeciński

A matter of fact
R: Roshanak Zangeneh
EG/DE 2013 
 
Prosta i minimalna forma filmu „A matter of fact” działa na widza dosadniej, wyczulając jego słuch i wyobraźnię na trudne i ważne aspekty współczesnego świata. Staje w opozycji do typowych obrazów, którymi jesteśmy zalewani codziennie poprzez media informacyjne.
 
 
------
 

Nagroda Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu w Greifswaldzie

Rogalik
R: Pawel Ziemilski 
PL 2012 
 
Kamera płynie przez pokoje, które zdają się być labiryntem. Widz zyskuje wgląd w życie i świat różnych ludzi. Młode pokolenie ucieka od smutku codzienności poprzez wszelkiej maści media, jak muzyka, telewizja, PC i technologiczne zabawki. Wszystkie te media są powodem nieprzejednanej izolacji, ale również prowadzą do upragnionego świata równoległego w czasie i przestrzeni, dokąd ci młodzi ludzie chcą uciec. Ten psychologiczny pejzaż wzmacniany jest ruchami kamery, licznymi odbiciami i surowymi portretami. Nie osiągnąwszy niczego, mieszkańcy wsi pozostają sami.
 
 
------
 

NAGRODY PUBLICZNOŚCI

 

Nagroda Publiczności Polskiej ufundowana przez Telewizję Polską (TVP)

Whateverest 
R: Kristoffer Borgli
NO 2012
 

 

------

 

Nagroda Publiczności Niemieckiej ufundowana przez Norddeutscher Rundfunk (NDR)

Skin Feels / De huid voelt 
R: Daan Bunnik
NL 2012 
 
 
------
 

Zachodniopomorskie Shorty 2013

Drawtek 2013
R: Szymon Karpierz
 
 
------
 

Złota Komóra (telefonART)

Lucky bitch
R: Dominika Sobkowiak, PL 2013
 

dodane:: 2013-10-22
Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: