Portret}Polonia

21.10.2013, Poniedziałek, 15:00
Teatr Kana, pl. Świętego Piotra i Pawła 4/5 (Gdzie to jest?)
Blok tematyczny:

Autorzy projektu: Franziska Mandel i Oliver Spatz
 
Przewodniczący jury i kierownik warsztatów: Stanisław Mucha
 
Niemcy, rok 2013: język polski słychać na ulicy i w kawiarniach, w miastach i na wsi, na północy kraju i na południu – jednak tak mało wiemy o tej ludności. Dwoje berlińskich menadżerów kultury, Franziska Mandel i Oliver Spatz, zaczęło więc zadawać pytania w kręgu swoich znajomych i odkryło, że wraz z każdą uzyskaną odpowiedzią pojawiają się coraz bardziej osobiste pytania. Tak powstał projekt portret}polonia, realizowany we współpracy z brandenburskim ośrodkiem kształcenia Zamek Trebnitz (Schloß Trebnitz e.V.).
 
Jesienią 2012 roku zaproszono filmowców z Niemiec do opowiedzenia o życiu Polaków w Niemczech. Pierwszy konkurs rozstrzygnięto w zimie. Złożone z organizatorów festiwalu jury obradujące pod kierownictwem Stanisława Muchy, wspaniałego dokumentalisty, wybrało swoich faworytów. Następnie czterech filmowców – w większości polskiego pochodzenia – i ich ekipy przybyły do Trebnitz, by wspólnie ze Stanisławem Muchą stworzyć jeden wspólny program ze swoich filmów.
 
Owocem ich pracy jest blok programowy ilustrujący szerokie spektrum polskiego życia w Niemczech. Podróżujemy niemieckimi autostradami wraz z kierowcą ciężarówki, poznajemy „Emigranta Roku 2013“, dowiadujemy się jakie poglądy mają różne pokolenia, poznajemy też historię życia imigranta. Wszystkie te produkcje opowiadają o przybywaniu i zostawaniu, o podobieństwach i samotności, tożsamości i samoświadomości, tęsknocie i znaczeniu „domu“.

 

Filmy

Mapka dojazdu:

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: