Czas dla konkurencji: 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Eberswalde

dokumentART 2012: 14.11.2012, Środa, 14:30
Akademia Sztuki, pl. Orła Białego 2 (Gdzie to jest?)
Blok tematyczny: Czas dla konkurencji

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Eberswalde
Prowincja | Filmy dla prowincji – filmy o prowincji
6–13 października 2012

Każdy człowiek ma swój los. To, czy mieszka w Szanghaju, czy w Trampe nie ma żadnego znaczenia. Od narodzin do śmierci napotyka rozczarowania i spełnienia, stoi w pierwszym albo w ostatnim rzędzie, poszukuje szczęścia, a odnajduje życie. To właśnie pokazują filmy Festiwalu Prowincja, i to w sposób nieznoszący sprzeciwu: pomijając doświadczenia wojen i katastrof – nie da się powiedzieć, gdzie jest lepiej.

Prowincje znajdują się jednak pod presją, ich cywilno-społeczne słabości czynią je podatnymi na wszelkie możliwe formy nadużyć. Mimo tego potrafią zaskoczyć. W oddalonych od siebie przestrzeniach ciągle jeszcze istnieją kultury tętniące niesamowitą energią życiową.
 
Ekologia, ekonomia, a nawet wolność i prawo mają się kiepsko tam, gdzie znajdują się już tylko nieliczni mieszkańcy, skąd jednak pochodzą pożywienie i energia dla wszystkich. Nie oznacza to, że mieszkańcy tych okolic mają w swoich rękach również nasz los. Mogą oni jedynie dowiadywać się o procesach naszych czasów i opisywać je, a także próbować zachować i ochronić dla siebie przestrzeń na swoje własne wyobrażenie życia.

Aktualnie nie ma żadnego medium, które lepiej niż film wspierałoby porozumienie w tych kwestiach. Z zainteresowaniem i zaangażowaniem zarówno zespoły, jak i ludzie działający indywidualnie udają się na tereny prowincjonalne i towarzyszą żyjącym tam ludziom, aby zrozumieć ich doświadczenia i je nam przekazać.
 
To jest właśnie idea Festiwalu Prowincja: nie chodzi o wypełnianie żadnej niszy, ale o stworzenie niezbędnego ogniwa, które połączy Szanghaj z Trampe. Powstaje tu wiele filmów, a przy tym są to bardzo dobre filmy – krótkie i długie, animacje i dokumenty.

Zaprezentowanych zostanie 65 produkcji wybranych przez komisje programowe poszczególnych gatunków. W programie 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Eberswalde znajdą się filmy dokumentalne, krótkometrażowe filmy fabularne oraz animacje. W konkursie rozpisanym na różne kategorie wezmą udział przedstawiciele ponad 50 narodów. Twórcom filmowym zostaną rozdane nagrody w wysokości prawie 9 000 €.

Obok prezentowanych filmów dodatkową atrakcją festiwalu filmowego będą koncerty, wieczory autorskie, prezentacje multimedialne, a także wieczorne rozmowy w klubie festiwalowym oraz inne imprezy z programu ramowego.

Filmy

Mapka dojazdu:

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Program na 14.11.2012

Udostępnij: