Czas dla Konkurencji: Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych DOK Leipzig (goście: Lina Dinkla)

16.10.2013, Środa, 16:00
Kino Zamek, Korsarzy 34 (Gdzie to jest?)
Blok tematyczny: Czas dla konkurencji

28 października – 3 listopada 2013
 
DOK Leipzig zostało założone w 1955 r. przez „Klub Filmowców Niemieckiej Republiki Demokratycznej” (niem. Club der Filmschaffenden der DDR) pod nazwą „Ogólnoniemiecki Lipski Tydzień Kina Popularnonaukowego i Dokumentalnego”. Był to pierwszy niezależny festiwal filmowy w NRD. Dzisiaj DOK Leipzig jest najstarszym festiwalem filmów dokumentalnych na świecie.
 
Po upadku muru berlińskiego Międzynarodowy Lipski Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych stał się jednym z najbardziej dynamicznych festiwali dokumentalnych, zapewniając wysoką jakość, międzynarodowy program oraz, od 2004 r., inne propozycje przemysłu filmowego. Artystyczne filmy animowane są nieodłączną częścią festiwalu od dziesiątek lat. W 1995 r. gatunek ten doczekał się własnego konkursu. DOK Leipzig oferuje również platformę dla dokumentu animowanego w sekcji Animadoc. Począwszy od tego roku, jest to pierwszy na świecie festiwal filmowy, który wręcza nagrodę w tym hybrydowym podgatunku.
 
Zgodnie z tradycją, DOK Leipzig stawia na filmy propagujące pokój i ludzką godność. Wnioskując po różnorodnej i ciekawej historii festiwalu, świętuje on wolność umysłu oraz wysoki poziom artystyczny w filmach. Program festiwalowy zawiera pięć sekcji konkursowych dla filmów dokumentalnych i animacji krótkometrażowych, a łączna wartość nagród to 69 500 €. Dodatkowo festiwal oferuje Programy Międzynarodowe dla obydwu gatunków, Programy Specjalne (np. rok 2013: dokumenty brazylijskie), coroczną Retrospektywę (rok 2013: „BURZA! Poprzez Krótki Wiek XX w Osiem Ruchów Masowych”), jak i Hołdy oraz Prezentacje Specjalne.
 
Wśród ponad 37 000 widzów oglądających ok. 350 filmów z ponad 50 krajów, na DOK Leipzig jest ok. 1 500 akredytowanych profesjonalistów z całego świata. Festiwalowy program „DOK Industry” oferuje im owocne wydarzenia networkingowe, szanse dofinansowania nowych projektów filmowych, cyfrowy DOK Market, ciekawe dyskusje panelowe, zajęcia z mistrzami oraz zajęcia praktyczne.
 
 
 
 
 

Filmy

Goście:

Mapka dojazdu:

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: