Konkurs Europejski

Od 2006 roku międzynarodowe środowisko dokumentalistów spotyka się z publicznością w Neubrandenburgu i Szczecinie na projekcjach i dyskusjach. Europejski konkurs festiwalu dokumentART, którego tradycja w Niemczech datuje się od 1991 roku, od ośmiu lat jest wspólnie organizowany przez Stowarzyszenie OFFicyna i Stowarzyszenie Latücht – Film & Medien. Konkurs stanowi płaszczyznę dyskusji o współczesnej sztuce dokumentu. 
 
W tym roku niemiecko-polska komisja wybrała prawie 50 realizacji spośród ponad 400 zgłoszeń. Napięcie między tradycją i awangardą, formalne i tematyczne poszukiwania, przekraczanie gatunków i zmiana filmowych przyzwyczajeń: to determinanty dokumentARTu. Międzykulturowe zaplecze i dialog członków komisji gwarantuje widzom szerokie spojrzenie na współczesne kino dokumentalne,  jego artystyczne i społeczne zaangażowanie oraz zaangażowanie w jednostkowego bohatera.
 
W konkursie biorą udział filmy zrealizowane w latach 2012-13 i pochodzące z 21 krajów (niektóre były koprodukowane poza Europą). Cieszy liczna reprezentacja tytułów z Polski i z Niemiec. Spektrum tematów w tegorocznym konkursie jest szerokie, z dużym naciskiem na kwestie polityczne – społeczeństwo konsumpcyjne, konflikt na Bliskim Wschodzie, rasizm – ale także z akcentem na prywatność. Przekonamy się, jak nasycona znaczeniem i emocjami może być zaledwie kilkuminutowa forma filmowa. Po projekcjach filmowcy i publiczność będą mogli podzielić się przemyśleniami w festiwalowej atmosferze.
 


Przeszłe wydarzenia


Filmy poprzednich edycji

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: